Do Si La vaikų klausa: lavinama ji ar ne?

20160225_152749

Mokantis groti, lavinamasi visapusiškai – tobulėja klausa, motorika, akių ir rankų koordinacija

„Kartais taip gera pabūti tyloje“, – sako Agnė Jurkūnienė – pianistė, nacionalinės M. K. Čiurliono menų mokyklos pedagogė. Jai muzika – darbas, laisvalaikis, malonumas ir terapija. Agnė gyvena su vyru kompozitoriumi ir dviem dukterimis, kurios taip pat muzikuoja, ir pasakoja apie palankiausią metą pradėti mokytis muzikos, technikos įvaldymo sunkumus ir malonumą pasinerti į savo kuriamus garsus.

Ko mokosi vaikas, kai mokosi muzikos?

Pažinti muzikos pasaulį grojant – tai gebėti savo mintis ir nuotaikas išreikšti garsais. Muzika – gera terapija jautriems žmonėms. Kadangi muzika bendrai – labai plati sąvoka, kalbant apie jos atlikimą, visai kaip sporte galima ieškoti sau priimtiniausios šakos, taip muzikoje galima kultivuoti individualų muzikavimą. Čia taip pat begalės pasirinkimo galimybių! Arba pasirinkti kolektyvinį užsiėmimą, tarkim, chorą, ansamblinį grojimą.Muzikuodamas vaikas ugdo ir savo pasitikėjimą savimi.

Mokantis muzikos, lavinamos smegenys: vaikas skaičiuoja, skaito natų raštą, ir groja, ir klauso vienu metu.  Lavinama akių ir rankų judesių koordinacija, pirštų motorika. Neveltui senovėje šaunios damos turėjo mokėti muzikuoti.
Jei muzika yra būdas išreikšti save, kaip pateisinti tai, kad iš mano draugių, kurios baigė muzikos mokyklą, dabar savo malonumui negroja nei viena?
Suktas klausimas! Priežasčių gali būti daug – įgrisę užsiėmimai, atsibodęs kalimas, gal repertuaras nebuvo įdomus – vaikas mokykloje vykdo programą, o tai yra primestas, privlomas dalykas. Kai kurie maištauja prieš sistemą – vieni besimokydami, kiti vėliau. Gal nesusiklostė santykiai su mokytoju, o geras santykis – labai svarbu: pedagogas gali uždegti – arba prigesinti – domėjimąsi. Kai žmogus žino, ko nori, žinoma, jam lengviau įsitraukti į veiklą ir ji teikia dar daugiau džiaugsmo. Būna, užduodi  mokiniui vienodus kūrinius, o vaikų santykis su jais – skirtingas. Jei kažkam negražu, geriau kūrinį pakeisti.

Suaugusiųjų, kurie pradeda mokytis groti,motyvacija, noras išmokti leidžia pakankamai greitai tobulėti. Amžiaus cenzas čia negalioja.

20160224_170841

Klausa yra įgimta, tačiau ją lavinant visiems galima mėgautis muzikos pasauliu

Kaip atpažinti vaiko polinkius ir sužadinti jo vidinę motyvaciją pažinti muzikos pasaulį?

Jei vaikas vis prieina prie instrumento, niūniuoja, vis prisimena girdėtas daineles, ploja ar kitaip reiškia ritmą. Jei vaikas yra artistiškas, jį nuolat galima pastebėti judesy. Vaikas gali būti gabus daugeliui dalykų, bet nebūtinai visos sritys jam prilips. Daugelis tyrimų tvirtina tą patį: atsižvelgiant į vaiko raidos ypatumus, geriausia pradėti groti instrumentu 5-8 metų amžiaus.

Muzikuodamas vaikas dirba rimtą darbą. Atlikdamas kūrinį viešai, koncerte, jis parodo savo pastangų rezultatą. Vaikas tiek aplinkiniams, tiek ir sau įrodo, jog sugeba tai ir jaučiasi įverintas ir tiesiogine prasme – išgirstas. Groti viešai, tai yra būti scenoje – didelis iššūkis.

O blogoji muzikos mokymosi pusė visai šeimai?

Ne visiems patinka valandų valandas kartoti  tą patį per tą patį, juk norisi iškart groti be klaidų, nuo pradžių iki galo ir dar labai gražiai. Mano vyras sako – norėčiau tau nupirkti fortepijoną ir  būtinai įjungti „silent“ funkciją! Kol kažkas mokosi, aplinkiniams tikrai gali būti išbandymas. Grojant smuiku pora milimetrų į šoną paspausta styga, ir garsas ausį pjauna.
Visą gyvenimą turėjau etiketę – neturiu klausos. Bet augindama vaikus imu dvejoti, ar ji vienareikšmiškai įgimta, ar ją galima lavinti?

Kad gera klausa muzikuojant padeda, tai be kalbų. Bet ji yra lavinama. Klausa tarsi duotybė, bet  nuolatinis įdirbis ją koreguoja. Mokantis muzikos kasdieninis darbas kartu su talentu nusveria gerokai daugiau, nei tik talentas.
O tau gyvenime trukdo tavo gera klausa? Tenka gi kartais išklausyti „Ilgiausių metų“ atliekamų iškart visose tonacijose.

Aš tolerantiška. Džiaugiuosi, kad žmogus muzikuoja. Jei kažkas nepataiko darbinėje aplinkoje, turiu pataisyti, tačiau nusidainuojantys svečiuose man netrukdo, juk jie to negirdi. Muzikuojantys žmonės – geresni. Tiesa, meno pasaulis labai konkurencingas. Nemėgstu šito aspekto, todėl aš pasirinkau tokią sritį, kur jos būtų kuo mažiau. Mėgstu akompanuoti.

Jautriems žmonėms muzika gali būti kaip psichinė terapija

Jautriems žmonėms muzika gali būti kaip psichinė terapija

Kaip galima ugdyti gerą skonį klausantis muzikos? Vaikams dažnai siūlomas primityvizmas – kaip ir literatūroje ar poezijoje.
Na, tam tinka visa profesionalioji muzika: barokinė, klasikinė, romantinė, nes yra proporcinga ir harmoninga. Kartais vyras juokais klausia, kiek aš dar grosiu mirusių kompozitorių kūrinius, juk laikai keičiasi. Aš mėgstu C. Debussy, jo preliudus, J. S. Bachą, kurio muzika yra labai intelektuali, iš jos plaukiantis tobulumas žavi, plačiai kaip russkaja duša besiliejantį S. Rachmaninovą. Sugroti jį sudėtinga, jo ranka buvo didelė, nuo sol iki do apimanti – daugiau nei oktavą.
Yra klasikinių ir vaikiškai auditorijai skirtų kūrinių – P. Čaikovskio „Spragtukas“, „Miegančioji gražuolė“, gražus klausyti „Gulbių ežeras“. Patys turėdami vaikų, kompozitoriai kūrė vaikiškus albumus. Nors juos gal įdomiau groti, nei klausyti – tarkim, „Lėlės liga“ ar „Neapolietiška dainelė“, R.Schumanno „Albumas jaunimui”, S. Vainiūno „Mažoji vabzdžių siuita“, kur atkartotas uodo zyzimas, drugelio plazdenimas.
Bet grojamos muzikos grožis atsiskleidžia, kai jau įvaldai techniką. Kol moki tik kelias nateles, būna nuobodoka. Ateina tas kritinis momentas, kai arba aš paskatinu – dar biškeliuką – arba tėvų paprašau įsikišti, kad vaikas truputį pasistengtų, persilaužtų, ir tuomet atsiranda daugiau malonumo. Jau antrais trečiais metais prasideda gražesni kūriniai, tada ir džiaugsmo kur kas daugiau.
Kokiai vaiko prigimčiai koks instrumentas labiausiai tinka? Tarkim, būgnai – ekspresyviam vaikui?
Būgnai – ritminis instrumentas, kels nemažai triukšmo, tikrai tiks energingiems. Dabar mokinių tėvai kartais žiūri kitaip – į ateities perspektyvą, kad baigus mokyklą būtų darbo jaunam profesionalui. Nors didelis pučiamasis varinis greičiausiai keliaus į vyrišką pusę, kaip ir kontrabosas, vien dėl to, kad juos sunku nešioti, o arfininkų vyrų Lietuvoje aš nepažįstu.
Kaip lavinti vaiko muzikinius gabumus galėtų tėvai?
Dabar tiek daug visokių appsų, yra ir visagalis internetas. Reikia tik paieškot dainelių, kurias galima dainuoti kartu su vaiku.  Galima rasti muzikinių žaidimų, kur galima spėlioti, kokie instrumentai groja kūrinyje, šiaip mokytis atpažinti gamtos, gyvūnijos garsus. Lankytis koncertuose – Filharmonijoje yra visai smagių edukacinių renginių. Mano dukroms paliko įspūdį, kai pučiamųjų orkestras visu garsumu sugrojo garsųjį „Žvaigždžių karų“ motyvą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: