Trise po Siciliją (neskaitant pilvo)

DSC00753

Kovo pabaiga – citrinų derlius.

Šaltukui spustelėjus ir uždainavus pirmiesiems radiatoriams, visai smagu prisiminti ir pasvajoti apie saulėtą atostogų šilumą… Ši kelionė į Siciliją įvyko seniai: pilvo jau nebėra, užtat yra Jonas, o mes jau planuojam kitas atostogas. Bet nuo to sicilietiškos aktualijos nesumenksta – ypač dabar, kai gerbiamasis raineris iš Vilniaus jau skraido į šį saulės ir citrinų kraštą. Geriausias laikas ten vykti (ypač su vaikais) yra ruduo ir pavasaris, kaip jau šilta bet dar ne per karšta…

DSC00051

Apie kelionę

Susidėjo viskas į krūvą – ir Velykos bei Paulos atostogos daržely, ir saulės ilgesys, ir vyro riebiai apvalainas gimtadienis… Nusprendėm, kad reik įprasminti tokį ypatingą pavasarį (paskutinį, kai dar turėjome tik vieną vaiką) kelione. Kaip tarėm taip padarėm – prisikrovėm lagaminaičius vasarinių rūbų, supakavom Paulą, ir visi trys, 7 mėn didumo pilvu nešini, leidomės į šiek tiek patrakusią kelionę po citrinomis kvepiančią Siciliją.

Atostogos mums – tai kelionė, nuotykis ir pažinimas. Neįsiūlysit mums jokių kurortų su viskas įskaičiuota viešbučiais ir baseinais, ne patogumas ir paprastumas mums virpina širdis, bet nauji potyriai, skoniai ir atradimai. Trokštam keliauti, pamatyti tikrą šalį, sutikti vietinius gyventojus, skanauti ir mėgautis jų gyvenimu, būti svečiais-keliautojais, bet ne turistais. Ir niekas mums neįrodys, kad su vaikais to daryti jau neįmanoma. Ne tik įmanoma, bet ir dar smagiau! Geriausia šalis ugdyti jaunuosius keliautojus, manau, yra Italija. Skrydis netolimas, šilta, saulėta, štai čia jūra, čia kalnai, makaronų, picos ir ledų karalystėje niekada nepritūksit net ir išrankiausiems mažiesiems valgytojams maisto, o juos vietiniai čia labai myli, kalbina ir linksmina, visur bambini yra laukiami ir meiliai čiupinėjami. Taigi Sicilija: jos pamatėm tikrai nemažai, nors ir kiek mažiau nei planavom – norėjom apvažiuoti visą salą, bet mums taip patiko patiko pietinė pakrantė, kad nusprendėm joje pasilikti, o Vakarus pasilikome kitam kartui.

DSC00910

Raudonstogė Sicilijos sostinė Palermo

Palermo

Čia pradėjom ir užbaigėm savo sicilietišką nuotykį. Tai nuostabiai šurmulingas, išsiblaškęs, skubantis ir spalvingas miestas, kurį aplankyti yra būtina. Tik čia susipina tiek daug kultūrų ir architektūros stilių: barokiniai bei normanų paminklai, arabiški kupolai, bizantiškos mozaikos, Renesanso bažnyčios stoja kelią per vienadienį pasivaikščiojimą. Ramybės čia nesitikėkit ir neieškokit, o skubėkit koja kojon su palermiečiais ir miesto svečiais: beprotiškas eismas (taisyklės nei vairuotojams, nei pėstiesiems čia lyg ir negalioja), emocingi šūksniai gatvėse (taip ir neišmokau atskirti, kada jie aistringai pykstasi, o kada tiesiog kaimyniškai šnekučiuojasi), grūstys turguose ir muziejuose. Ir vistiek visame tame pilna itališko žavesio, skonio ir kvapo…

DSC00038

Vaikai – puikiausi keliautojai. Viskas jiems nauja ir neatrasta, todėl nuostabu.

DSC00062

Palermo turguose apsilankyti tiesiog būtina! Ir pavėpsot, ir neapsakomai skanių ir šviežių (pigių!) skanėstų paraugaut.

DSC00105

Kiek pavargę Palazzo dei Normanni, kur Paula nusprendė pailsėti. Niekas nedraudė. Rūmus aplankyti tikrai verta dėl ten esančių žadą atimančių bizantiškų mozaikų.

DSC00069

Kukli užkandėlė tiesiog gatvėje.

DSC00028

Kiekviena gatvė ir skverelis alsuoja daugiamete istorija…

 

Kaip keliavom

Išragavę Palermo, leidomės tolyn po salą.  Keliavom nuomotu automobiliu, kuris čia yra būtinas! Žinoma, yra traukiniai ir autobusai, bet automobilis suteikia laisvės bei galimybę pamatyti kur kas daugiau, keisti kelionės planus kaip panorėjus, jokio vargo dėl lagaminų, mes netgi vežiojomės Paulos lovelę visur (dabar jau išmoko miegot normalioj lovoj). Taigi labai verta skirti dalį kelionės biudžeto automobilio nuomai ir tada jau pirmyn su vėjeliu! Tik neslėpsiu – siciliečiai yra patrakę nutrūktgalviai vairuotojai, tad su jais reikia atsargiai. Miestuose stengėmės per daug nevažinėt, nes stresas ir konfliktas tikrai bus garantuotas! Tačiau greitkeliai ir vingiuojantys kalnų keliukai pasitiko mus ramiai ir svetingai, su nepamirštamais kalnų vaizdais, pakelėse mojančiomis apelsinų ir citrinų giraitėmis bei kokybe ir skaniu maistu nustebinusios pakelės užeigos.

DSC00112

Netikėtai aptiktas kaimelis, kurio pavadinimo nei vienas neprisimenam, pakeliui į Agrigento. Čia sustojom kavos ir ledų.

DSC00652

Ragusa maloniai nustebino ypač gerais restoranais

DSC00315

Trumpa stotelė kalnuose. Enna.

Kur gyvenom: miestai

Iš viso buvom apsistoję 6 skirtingose vietose. Kelias buvom užsisakę iš anksto, o likusią kelionės dalį palikom improvizacijai. Nelabai mėgstam viešbučių ir keliaudami visada naudojamės puikiuoju internetiniu puslapiu airbnb. Čia galima rasti nakvynę pagal kiekvieno poreikius ir galimybes: kambarys, butas, vila… Pigiau nei viešbutis ir daug jaukiau bei namiškiau. Ypač gerai keliaujant su vaikais, mat galite gaminti savo maistą. Taip pat tai puikus būdas sutikti vietinių gyventojų, kadangi jie dažniausiai pasitinka, duoda patarimų ir rekomendacijų. Taip mes apsilankėm ne vienam nuostabiam restorane, kurių jokiuose kelionių giduose nebuvo.

DSC00014

Mūsų butas Palermo mieste – su vaizdu į kraną.

IMG_4602

Gražuolė Sirakuza… Toks sicilietiškas Paryžius. Čia išbuvom ilgiausiai.

DSC00496

Alio gimtadieniania pusryčiai mūsų laikinuose namuose Sirakuzoje.

DSC00909

Paskutiniąją naktį visgi teko apsistoti viešbuty Palerme, bet vaizdas nenuvylė.

Kur dar gyvenom: kaimai

Visiška naujiena ir atradimas šioje kelionėje man buvo agriturizmas. Buvom apsistoję trijuose skirtinguose ūkiuose, kur mėgavomės ne tik kaimietiška ramybe ir grožiu, bet ir sodo gėrybėmis, kuriomis mūsų šeimininkai mielai dalijosi kas vakarą prie bendro vakarienės stalo. Jautėmės lyg aplankę savo tetulę italę jos nuostabioje šimtametėje viloje.

DSC00269

Fatoria Mose netoli Agrigento. Čia labiausiai norėtumėm sugrįžt. Ūkis čia – alyvmedžių, organinis. Viską daro patys, spaudžia nuostabų aliejų bei augina apelsinus, citrinas, kates, šunis ir arklius. Paulai (kaip ir mums) buvo visiškas rojus. Su šeimininkais išsiskyrėm su ašarom…

DSC00734

Pokaitis alyvmedžių giraitėje… Agriturizmas Terra di Pace netoli Notto.

DSC00885

Citrinmedžių sodai Agriturismo Il Limoneto – ugnikalnio papėdėj. Mums čia beviešint jis buvo mažumėlę parsiveržęs ir visą kaimą nusėjo pelenais. Mums buvo įvykių įvykis, o ūkininkai tik spjaudėsi, kad jiems dabar valyt tuos pelenus reikia.

DSC00746

Paula čia sutiko savo pirmąją meilę – devynmetį berniuką iš Belgijos. Kalbėjo jis tik prancūžiškai, užtat mokėjo žongliruot citrinomis…

Kur maudėmės

Sicilijos paplūdymiai – nuostabūs. Tokie didžiuliai, laukiniai, pilni laisvės ir vėjo. Ne kartą buvome vieniteliai lankytojai pajūry. Žinoma, buvo kovo pabaiga, kai siciliečiai dar su paltais vaikšto. O mes jau po bangas šokinėjom. “Išprotėję turistai“ – teko repliką išgirst tokią…

DSC00791

Cottone paplūdymys netoli Etnos

DSC00236

Scala dei Turchi paplūdymis prie Agrigento. Ant tų akmenų galima lipti ir saulėlydžius lydėt.

DSC00530

Vendikari gamtos rezervatas. Alis švenčia 40.

DSC00903

Cefalu

Ką valgėm

Jau ir taip aišku, kad beatostogaujant be kuriam Italijos krašte, pilvai tikrai nesiilsės. Per daug čia pagundų skanumynų, nuo sicilietiškos duonos iki šviežutėlių jūros gėrybių. O kur dar ledai ledai ledai. Maistas – jų vizitinė kortelė ir neskaniai valgyt ten neteko.  Nuo žavingų kaimo tratorijų  iki modernių restoranų – visur mūsų laukė kulinarė šventė. Atrodo nieko ypatingo, tiesiog ant grotelių žuvis pakepta su daržovėm… O, regis, nieko skanesnio gyvenime nesi valgęs. Gal dėl to, kad labai šviežia, gal kad su sicilietiška meile gaminta, o meilė geram maistui vietiniams ateina jau su motinos pienu. Paula čia pamilo midijas, o aš makaronus dabar verdu tik al dente.

IMG_4613

Labiausiai mus sužavėjo Sirakuzos restoranai. Originalūs tiek patiekalais, tiek interjeru, jau planuojam čia sugrįžti dviese. Romantiškam savaitgaliui. Bet jei su vaikais, jie restoranuose maloniai laukiami ir maitinami.

IMG_4588

Makaronai su jūros gėrybėm – mano silpnybė. Kažką panašaus valgydavau kasdien. Čia pietaujame kavinukėje ant jūros kranto netoli Agrigento.

DSC00377

Desertai desertai – kaip be jų!

DSC00484

Ledų skaniausių ragavom nuostabaus grožio miestelyje Notto. Jį ir šiaip verta aplankyti, bet tokių skonių ledų matėm tik čia: pomidorų ir pipirų, agurkų su migdolais. Čia aš skanauju bazilikų ledus, labai geri!

DSC00449

Pietūs tratorijoje Notto. Jų ypatingas patiekalas – spagetti su sardinėmis ir duonos trupiniais.

DSC00560

Siciliečių Velykos. Jas jie švenčia su savo didelėm šeimom pietaudami restoranuose (po bažnyčios, žinoma). Visi apsirengę juodai. Pasijutom kaip filme Krikštatėvis.

Komentarų: 6

  1. Vaida, o Normanių rūmuose kas ten per tvarsčiai ant sienų?

  2. Apklijuota, kad nesugriūtų – kaip ir dauguma pastatų Sicilijoj… ne, iš tikro ten freska pradėjus skilinėt buvo, tai gal kokia apsauga laikina.

  3. Noriu į Siciliją. Net su vaikais…. Ačiū, Vaida.

  4. Akvile · ·

    Sicilija!! O, taip taip tap! Beprotiška tikra artima. Buvome su dvejomis mažomis damomis liepos pabaigoje. Vienos geriausių atostogų visomis prasmėmis. Vietiniai žmonės, maistas, gamta, kalnai, kaimeliai…Vaikai labai mylimi ir priimami. Pasižiūrėjus Vaidos foto, noriu ten pavasarį, kada gyva gamta ir snieguotos kalnų viršūnės. Visiems rekomenduoju Sicijila!

  5. Sveiki, Vaida. Noreciau jusu paklausti apie parkavimosi aiksteles Sicilijoje. Ar kainos labai “kandziojasi“?

  6. Sicilija! Ji nuostabi. Nors buvau ten tik kartą, įspūdžiai tikrai nepakartojami. Kaip tik ruošiuosi sugrįžti į Siciliją. Tik šį kartą esu pasiryžusi daug keliauti ir daug pamatyti. Tikrai įkvėpė jūsų istorija ir nuotraukos. Kažkaip jaučiu, kad pirmos kelionės metu tikrai nepamačiau ir nepadariau visko, ką galėjau. O dabar žinau, kad atostogos Sicilijoje gali būti tiek poilsinės, tiek labai aktyvios. Beje, kaip tik čia užmačiau labai gerų pasiūlymų: https://www.baltictours.lt/keliones/italija/sicilija/ . Pagalvojau gal kam nors irgi pravers. 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: