Visi mes giminės, arba dėdės policininkai ir tetos pardavėjos

Visos jos vienodos, visos jos tetutės.

Visos jos vienodos, visos jos tetutės.

Du epizodai iš eilinių dienų.

Pirmas. Nida. Modama šiaurietiškomis lazdomis, į kalnelį lipa moteris. Ant galvos – geltonos skaros turbanas, lūpos – paryškintos, akiniai – elegantiški nuo saulės, nusiteikimas – ryžtingas. Prieky jos eina šeima su maža mergaite, vaikiškai besiblaškančia ant šaligatvio. Mergaitės mama:

– Pasitrauk, praleisk, matai – močiutė eina.

Geltonasis Turbanas:

– Močiutė?! Atsiprašau! Moteris, tikrai ne močiutė!

Antras. Žaidimų aikštelė. Supu ir ganau savo dvi.  Gerai, matyt, supu.

– Ir mane taip pat, – į eilę bando stoti iki tol nepažįstama Mauglė. Ją ganantys Ružavi Treningai:

– Nu ar tu nematai, kad tetutei savo vaikų… – toliau negirdžiu. Tįsau nužudyta.

Kaip vadinti svetimus suaugusiuosius, kad būtų užtektinai mandagu ir ganėtinai paprasta įsiminti? Ir kai gimtoji kalba nesiūlo frau, madam anei senjoros? Neturiu užtektinai ūpo kelti sceneles, todėl už kiekvieną aptetinimą atsilyginu tik mintyse. Bet man patinka žinoti, kad ir kitų tokių [savicenzūra] yra, kuriems nesinori su visa Lietuva giminiuotis. Aš būsiu teta, kai turėsiu sūnėnų ir dukterėčių. O vartojimui teikiu ponią su ponu, moterį su vyru, merginą su vaikinu. Ar yra geresnių variantų, kad būtų išvengta inertiško mandagumo?

Komentarų: 14

 1. hahaha, geri epizodai. man irgi patinka vadinti nepazistamuosius ponais, vyrais, vaikinais ir merginomis. O savo drauges mazylei pristatau vardais – nes man nepatinka, kai mane teta vadina draugiu vaikai. Bet tik kad sunku su ta visoslietuvosgiminyste kovoti, nes vat mano mazoji vis tiek vyrus dedem vadina, nes sita zodi lengviau istarti….

 2. Evelina · ·

  Kvatojau 😀
  Na iš ties, dažna situacija kone visiems. Vieni tokias situacijas praleidžia pro ausis, kiti – nejaukiai jaučiasi ar lieka nepatenkinti.
  Bet labai puikus pavyzdys, pamokymas man, kaip turiu dar labiau galvoti, ką kalbu, kad kitas nesijaustų blogai, nejaukiai ir pan. :}

 3. vaidamilne-tyte · ·

  haha aš irgi užstringu nuolat šitoj vietoj… moteris ir vyras gal geriausiai tinka? arba žmogus tiesiog. nors aš pastebėjau, kad dažniausiai visai nesakau daiktavardžio, nes susimėtau… tad lieka “matai, kad supa savo vaikus”.
  angliškai bendraujant nekyla problemų, labai nepretenzingi žodžiai lady ir man – jokių tetučių ar močiučių ir netinkamų familiarumų…

 4. Iš pradžių pas mus irgi visi ir visos buvo dėdės ir tetos. Tačiau mažylei pradėjus daugiau kalbėti, supratau, kad jai per sunku suprasti, kas yra kas. Todėl dabar teta yra viena, dėdės – du. O visi kiti vadinami vardais (draugai, pažįstami), vaikinais, kaimynais, merginomis ir pan. Juokingiausia, kad sunkiausia buvo įprasti man: vis laužydavau liežuvį, kuris norėdavo sakyti: “Teta/dėdė…“ 😀 Bet jau baigiu ir pati priprasti.

 5. Na, mes irgi stengiamės vardais vadinti pažįstamus, bet ką daryti su nepažįstamaisiais? Apskritai, tai man tokia pozicija dėl “tetų“ yra aikštinimasis. Jei lietuvių kalboje nusistovėjo tradicija moterį kartais pavadinti teta, tai ar tikrai reikia su tuo kovoti ir dėl to įsižeisti? Ar tikrai laikotės visų taisyklių ir dėdės žmoną vadinate “dėdiene“, nes vadinti teta nedera – juk ne kraujo giminė? Kita vertus, taip galėtų įsižeisti ir medicinos sesuo, kurią pavadinate “sesele“ ar “sesute“ nes ji visai nenori su jumis giminiuotis…. Žodžiu, aš manau, kad nėra čia didelės tragedijos. Bet ir visai gražu būtų, jei vadintume vieni kitus ponais ir poniomis.

 6. LinaLina · ·

  Kalba, mano supratimu, yra labai stiprus dalykas. Vien dėl to, kad formuoja mūsų mąstymą, o šis, suprantama, elgseną. Labai įdomi man ši tema yra, ir didžiai plati.

 7. Dėl tų “ponų ir ponių“: dirbant dažnai tekdavo kalbinti žmones telefonu, tai neretai išgirsdavau pasipiktinimą, kad kreipiuosi “pone, toks ir toks“. Atseit, “koks aš ponas, vos galą su galu suduriu“. Žodžiu, kai kuriuos labiau nervina kreipints “pone“, o ne “dėde“ 😀 Kiek žmonių, tiek nuomonių. O štai Portugalijoje mano dukterėčia visus vadina sinjorais ir niekas nepyksta, tik šypsosi 🙂 Na, o pas mus net į vaiko “labas“ neretai pasistengiama neatsakyti. Geriausiu atveju piktai dėbtelima.

 8. O, su šita baudžiavos mentaliteto apraiška ir aš esu susidūrus. Kažin kaip toks pono kreipinio besibaidantis žmogus reaguotų į “gerbiamas vargeta“?

 9. Lietuvių kalbos žodynas http://www.lkzd.lt sako, kad viena iš žodžio “teta“ reikšmių yra “šiaip senesnė moteris (ppr. vaikų kalboje)“:). Tai gal ta teta teisingai jus pavadino:). Suėjus 35 metams jau prisijaukinau žodį teta, tad žiūriu linksmai.

 10. Jo, kalbos institucijos Lietuvoje nelabai skuba kartu su laiku. Tikėtina moterų gyvenimo trukmė net ir Lietuvoje, kuri labai nepirmauja, yra 74 metai – tai vadinti jo net neįpusėjusius žmones “senesniais“ gal kiek netikslu, sakyčiau. Labai juokiausi, kai po keturiasdešimtmetės dainininkės išvadinimo “brandaus amžiaus moterimi“ aistringai pasisakė Beata http://www.beatosvirtuve.lt/blog/beata/brandaus-amziaus-moteris-ir-burokeliu-sriuba-su-grikiais/

 11. Dar gaunasi įdomybė, kai vienu metu galima būti ir tetute, aka senesnio amžiaus moterimi, ir jauna mama, nes jomis vadinamos visos, turinčios mažamečius. Toks spalvingumas!

 12. Merginos, išeikit pasivaikščioti be vaikų ir epitetai kaip mat pasikeis! Tikrai, kad reikia žiūrėti linksmai.

 13. Pati dirbu su vaikučiais ir dažniausiai tėvai mokina kreiptis teta. Pati to nesureikšminu, bet kartais pasijaučiu kaip kažkokia pagyvenus tetule, nors man tik šiek tiek virš 20 😀 Lygiai taip pat keistai skamba kai sako “paklausk tos mergaitės“. Na, kokia aš mergaitė 5-mečiui vaikui? Šiaip man priimtimiausiai skamba: panelė/ponia, ponas, vaikinas/mergina, vyras/moteris. Bet čia irgi rizikinga, kai vaikas pavadins kokią jaunuolę ponia, tai dar aprėktas gali būt 🙂

 14. Man patinka vokiškas skaičiavimas – jei daugiau kaip 18, esi Frau, ty, moteris, nebe panelė. Ir nebereikia maivytis, kad netekėjusi, neuždirbanti ar nesusitupėjusi.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: