Teisė gimdyti ramiai – apie pasirinkimo laisvę ir doulas

Gimdymo, kaip ir nėštumo metu, norisi ramybės...

Gimdymo, kaip ir nėštumo metu, norisi ramybės…

Šiam įrašui mane įkvėpė kolegės Astos Buitkutės interviu su pirmąja doula Lietuvoje Gintare Balčytyte. Labai nudžiugino mane ši naujiena, nes maniau, kad tokiai paslaugai dar ilgai teks keliauti į Lietuvą. Anglijoje doulos (labai mano norisi rašyti dūlos, nes taip tariama) profesija yra plačiai žinoma ir gerbiama tiek gimdyvių, tiek medikų, o štai paskaičius straipsnio komentarus, panašu, kad Lietuvoje douloms teks smarkiai pakovoti dėl pripažinimo. Pas mus kažkodėl labai skubama kibti į atlapus ir gerkles kąsti dėl kitokių pasirinkimų ir norų: Va va kai visas pasaulis gali kištis net i moters tarpukojį, tokios doulos ir leidžia sau tokias nesąmones!; Nu visai jau išprotėjo tos pilvotos bobos gal visą Lietuvą pasikvies, kad po vieną praeitų. Ir taip toliau, ir panašiai. Tokių nuomonių – dauguma. Tarsi gimdyvė būtų kažkokia nacionalinė nuosavybė, kuriai nepriklauso nei jos kūnas, nei sprendimai, kas su juo vyksta, o kaip, kur ir su kuo jai gimdyti sprendžia liaudis.

Aš gimdžiau su doula. Ir dar namie. Kodėl? Nes taip norėjau, man taip reikėjo. Ir niekada man neteko prieš nieką teisintis ir atsiskaityti, kodėl išdrįsau elgtis taip kitoniškai. Todėl, kad Anglijoje tai nėra nieko kitoniško – gimdymo vieta ir būdas čia jau kurį laiką yra pirmiausia gimdyvės pasirinkimas, kurį gali riboti tik iš anksto žinomos sveikatos problemos ir numatomos komplikacijos. Sveikoms drūtoms nėščiosioms siūloma rinktis iš trijų gimdymo vietų: ligoninė, natūralaus gimdymo centras ar namai. Ligoninėje padeda daktarai, o gimdymo centre dirba kvalifikuotos pribuvėjos – midwifes. Jos taip pat priima gimdymus namuose. Jų atsiunčiamos net dvi.

Namuose gimdymo metu buvo labai gera

Namuose gimdymo metu buvo labai gera

Taigi turim daktarus, akušeres, pribuvėjas. Tai kas ta doula ir kokia jos rolė? Doula yra kvalifikuota gimdymo partnerė. Padėjėja. Tavo gimdymo komandos narė. Ji nepriima vaikelio ir neatlieka akušerės ar pribuvėjos funkcijų, tačiau ji lydi gimdyvę ir jos vyrą (jei jis irgi šalia) per visą gimdymą, padeda abiems emociškai, suteikia informacijos, padeda nepanikuoti, yra middle man tarp tavęs ir medikų, kai bendrauti jau visiškai nebesinori. Ji padeda ir buitiškais reikalais – aptvarko, atneša valgyt, sukomanduoja vyrui, ką daryt, nes dažniausiai jiems reik duot veiklos, kad nepradėtų alpinėt. Svarbiausia – ji yra mačiusi daugybę gimdymų, ji supranta, kas vyksta tavo kūne, žino kaip prieiti ir padėti, kaip nuraminti abu (dažniau reik raminti vyrus!), galų gale “išverčia”, ką tau sako gydytojai ir nuolat primena, kad visame kame tu turi pasirinkimo teisę. Doulos padeda ne tik namuose – jos kartu keliauja ir į ligonines, ir gimdymo centrus. Medikai čia mielai su jomis bendradarbiauja ir džiaugiasi, kai gimdyvės atsiveža savo komandą. Nes doulos nesikiša į daktarų darbą, bet padeda jiems, išlaikydamos darną i ramybę.

Aš norėjau doulos, nes neturiu nei mamos, nei sesers ir man tiesiog norėjosi moters šalia. Aš turiu nuostabų palaikantį vyrą, tačiau žinojau, kad gimdymas bus labai intensyvi patirtis ir abiems mums reikės pagalbos. Norėjau pažinoti bent vieną žmogų, turėti “saviaką” savo gimdyme – sistema yra tokia, kad, deja, nežinai su kuo gimdysi, čia nėra “savų” daktarų. Norėjau, kad šalia manęs per visą gimdymą būtų bent vienas ir tas pats žmogus, nes sveikatos priežiūros darbuotojai dirba pagal grafiką ir išeina, pasibaigus jų pamainai. Doulos aš pradėjau ieškoti šeštą nėštumo mėnesį – susitikau su keturiomis iš jų. Vos atidariusi duris žinojau, ar tai tas žmogus, ar ne. Viena buvo pernelyg energinga ir šokli, nors ir labai miela, kita be proto daug kalbėjo, neleisdama man įsiterpti, su trečia šiaip energijų laukai neatitiko.

DSC00740

Doula Sarah su Paula

Ir tada atėjo Sarah – nuostabi moteris, tokia šviesi šviesi, dvelkianti ramybe ir išmintim. Pati ji pagimdė tris savo sūnus namuose. Iškart su ja susidraugavom, susitikinėjom visą likusį nėštumą, ji man davė daug informacijos apie natūralų gimdymą bei kokių scenarijų galiu tikėtis. Galėjau jai paskambinti, kai norėjau pasitarti ar tiesiog moteriškai paplepėti. Prasidėjus sąrėmiams, ji atvyko pas mus vidury nakties, o pribuvėjos atvažiavo tik ryte. Man buvo labai labai gera, kad tą naktį Sarah buvo su mumis. Pamenu, kaip ji glostė man galvą, kaip masažavo nugarą, kaip paruošė man nuostabiai kvepiančią, žvakių pilną vonią. Ji intuityviai jautė, kada man jos reikia, o kada geriau palikti mane vieną su Aliu. Jis, beje irgi negalėjo atsidžiaugti, kad mes turėjome doulą, nes ji labai padėjo ir jam. Gimus Paulai ji liko su mumis dar porą valandų, kol įsitikino, kad jau viskas gerai ir ramu, kad jau laikas palikti mus vienus. Kitą dieną ji vėl pas mus apsilankė, padėjo man su žindymu ir tiesiog visaip padrąsino mus – naujai iškeptus tėvus. Dabar laukiame antro vaikelio ir vėl kviesime Sarah, nes jos dalyvavimas Paulos gimime mums buvo nuostabi patirtis.

Aš nesimušu į krūtinę, sakydama, kad tik aš gimdžiau teisingai, ir kad visos taip turi daryti. Ne. Aš – už pasirinkimo laisvę. Leiskime sau ir kitiems spręsti, kas jiems geriausia. Nė viena būsima mama tikrai nenori nieko blogo nei sau, nei vaikeliui. Atvirkščiai, visos trokšta padėti jam kuo gražiau ir ramiau ateiti į pasaulį, tik ta ramybė ir grožis kiekvienai reiškia skirtingus dalykus. Viena gal labai bijo skausmo ir nori turėti kuo daugiau pagalbos jį numalšinti, kitą gal blaško ir nervina per daug žmonių ir dėmesio, todėl nori ji būti palikta viena ramybėj su tiek gydytojų priežiūros, kiek yra būtina saugumui užtikrinti, trečiai gal kaip tik norisi visos šeimynos su vaikais ir dėdėm šalia. Aš norėjau būti namie. Intuityviai jaučiau, kad man reikia gimdyti pažįstamoj aplinkoj, su savo muzika, savo vonia, savo lova, be didelės skubos, įsiklausant į save ir raminantį Sarah balsą.

Komentarų: 5

  1. Nuoširdžiai žaviuosi už drąsą gimdyti namie:)

  2. Džiaugiuosi, kad parašėt ir pasidalinot tokia gražia patirtimi. Lietuvoje plačiajai visuomenei tai dar tikrai naujiena. Bet nieko, po truputį po truputį, kaip ir visi nauji dalykai – prigis ir tikiuosi taps norma 🙂

  3. Ačiū, kaip visada su malonumu perskaičiau tavo blogą.

  4. Tautvyde · ·

    Sveikinu su antruoju! Kokia gera zinia! Gera buvo paskaityti.

  5. […] esu rašiusi apie gimdymą namuose su doula. O dabar vėl, nenumaldomai artėjant birželiui, tykiai ir jaukiai ruošiuosi gimdymui namuose. […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: