Baby-led weaning. Apie naujovišką vaikišką valgymą

Iš Londono apie maistą vaikams rašo Vaida:

Jokių tyrelių – nuo pat pradžių vaikas valgo šeimos maistą. Pats.

Valgymas ir miegas yra didžiausias naujų mamų galvos skausmas. Ir aš pirmus šešis mėnesius nagrinėjau miego klausimus (Kaip? Kada? Kodėl vistiek nemiega????), o paskui atėjo laikas diskusijoms maisto tema. Anglijoje vaikus rekomenduojama pradėti maitinti maistu nuo šešių mėnesių (manau, taip pat ir Lietuvoje?) – iki tol pakanka mamos ar kokio kito pieno. Taigi, kai jau pradėjau domautis, nuo kokio maisto geriausiai pradėti ir kokias košes virti, sužinojau apie keistą negirdėtą dalyką skambiu pavadinimu baby-led weaning. Neįsivaizduoju, kaip gražiai išverst šį pavadinimą – terminą, bet weaning anglų (britų) kalba šiame konteskte reiškia papildomas maitinimas (maistu), o baby-led – vaiko vedamas. Taigi vaiko vedamas (vadovaujamas?) maitinimas. Uf… Vertimas klampus ir kalbos inspektoriai turbūt jau peilius galanda, bet  tikiuosi, kad jis bent kiek suprantamas.

Taigi vaiko vedamas matinimas. Kas jis ir su kuo jis valgomas?? Jį prieš 4-5 metus išrado, sukūrė ir mamas užkūrė gerbiama Gill Rapley, buvusi akušerė. Parašė ji knygą Baby-led Weaning, kuri čia sukėlė daug aiketelėjimų, susidomėjimo ir, žinoma, kritikos. Tačiau daugelį, ypač viduriniosios klasės aglių mamų apėmė šitos naujovės bumas. Susidomėjau šituo reikalu ir aš (nelabai žinojau kas tai, bet girdėjau šnekas ir mačiau įvairiausius straipsnius šia tema ant kiekvieno kampo), tad nuėjau į pačios autorės paskaitą, kad dabar jau ir aš žinočiau, kaip tą vaiką teisingai ir madingai maitint.

Esmė yra tokia: jokių košių ir trintų marmalūzių, jokių šaukštų kaišiojimų ir lėktuvėlių skraidymų į burną. Vaikas valgo pats. Tikrą suaugusiųjų maistą. Taip!!! Nuo tada, kada nori, nuo tada kai yra pasiruošęs (daugmaž 6 mėn.) ima vištos kulšį nuo stalo ir sau ramiausiai doroja. Jau girdžiu tuntą klausimų ir pasibaisėjimų: o tai koks čia gerumas? Taigi pačiulps ir numes, nieko nepavalgys. Gali užspringti! Kokia netvarka, vaikas išsibuzojęs, maistas ant žemės ir t.t. it t.t. Į visus neaiškumus ponia Gill turi atsakymus, pasistengsiu trumpai juos išdėstyt.

Gerumas tokio maitinimo yra tas, kad vaikas vaikas nuo pat mažumės pietauja ar vakarieniauja su šeima, mėgaujasi maistu ir kompanija, o ne yra šaukštu prikemšamas neaiškios tyrės. Vaikas turi pažinti ir patirti tikrąsias maisto spalvas, tekstūrą ir išvaizdą. Čia vištiena, čia brokolis, o čia morka, o ne viskas sumalta į vieną košę. Taipogi vaikui, kaip ir suagusiajam, suteikiama galimybė pačiam pasirinkti kada, ką ir kaip iš savo lėkštės jis nori valgyti. Valgo tai, ką valgo visa šeima, nėra jokių atskirų gaminimų mažiesiems. Žinoma, maisto gaminimą reikėtų šiek tiek pakoreguoti – pvz. nedėti druskos, bet jos galima užsiberti ant savo procijos, jei labai norisi. Taip valgydamas vaikas ragauja labai įvairius patiekalus, o to rezultatas, pasak knygos autorės ir daugelio jos pasekėjų, – neišrankumas maistui, greičiau meilė jam ir išsiugdytas valgymo malonumas.

Pirmosiomis tokio valgymo savaitėmis vaikas iš tiesų nuryja labai mažai, tačiau po truputį jis mokosi, kaip tą maistą apdoroti, laikyti, kramtyti (pasirodo, kramtymui nebūtini dantys – puikiai užtenka ir kietų smegenų!). Valgo rankomis, laikui bėgant išmoksta naudotis ir įrankiais. Užspringimo pavojaus nėra, kadangi taip natūraliai mokydamasis valgyti, kūdikis dar negali nustumti maisto į gerklę, kol neišmoksta jo sukramtyti. O jei koks gabalaitis ir prasprūsta, mūsų refleksai yra sutvarkyti greitai tai atkosėt.

 

Oro lėktuvėlis neskrido, už tėtį šaukšto suvalgyti neprašau.

Pagrindiniai šio maitinimo principai:

–          Kūdikis įtraukiamas į kiekvieną šeimos valgymo metą.
–          Pradedama nuo pagaliukais supjaustyto maisto, kurį vaikas galėtų patogiai laikyti. Geriausia, kad tai būtų toks pats maistas, kokį valgote jūs.
–          Siūloma didžiulė maisto įvairovė.
–          Neduodama ‘greito’ maisto ar pusfabrikačių.
–          Vaikui leidžiama atsisakyti ir nevalgyti tam tikro maisto, tačiau vertėtų jį vėl pasiūlyti kitą kartą.
–          Vaikui leidžiama nuspręsti, ką jis nori valgyti. Jokių prikimšimų šaukštu, net jei jums atrodo, kad vaikas pavalgė per mažai.
–          Valgymas turi būti malonus ir neskubinamas.
–          Kartu su maistu pasiūloma vandens iš puodelio.
–          Iš pradžių siūlomi minkštesni vaisiai ir daržovės, o kietus reikia šiek tiek apvirti.
–          Riešutų pradžioje geriau atsisakyti.
–          Skystas maistas, kaip košė ar jogurtas, siūlomas valgyti su šaukštu, bet vaikas turi laikyti jį pats.

Savo tetų ir močiučių Lietuvoje siaubui, išbandžiau šį principą ir aš. Jis nuostabus tuo, kad netekdavo sukti galvos, ką duoti valgyt Paulai – ji mielai knibinėdavosi savo lėkštėj ir ragaudavo tą patį, ką valgydavau aš su vyru. Ėjimas į restoraną – vienas malonumas. Užsisakai ko nori, o vaikui tik paprašai atskiros lėkštės. Žinoma, daug to maisto atsiranda ant vaiko veido ir drabužių bei grindų… Aš apsiginkluodavau daugybe servetėlių bei seilinuku su rankovėm. O Paula sau mieliausiai ragaudavo ir curry, ir žuvį ir kiaulieną, ir šparagus. Kai ką nurydavo, kai ką išspjaudavo.

BET! Nepasakyčiau, kad nuo to ji tapo labai neišranki maistui – vis tiek jos mėgstamiausi patiekalai yra blynai, dešrelės ir makaronai. Tačiau, man regis, ne iki galo ir nenuoširdžiai aš stengiausi duoti jai paraugauti kuo įvairiausių kulinarinių stebuklų ir vis dažniau kišdavau po nosim tai, ką žinojau, kad tikrai valgys ir neiškentus dar ir šaukštu pagrūsdavau. Giliai many įsišaknijęs lietuviškas maitinimo “geriau daugiau negu mažiau” genas. Kelios mano anglės draugės stropiai atliko baby-led weaning planą ir aš pati savo akimis mačiau, kaip jų vaikai dabar valgo viską viską – gabalą žuvies artišoku užsikąsdami, žalias salotas ir baklažanus kimštus feta sūriu…  Ir valgymas tiems vaikams nėra jokia bausmė ir nemalonė, ar priemonė deryboms (valgysiu, jei paskui duosi saldainį), o didžiausias smagumas. Pati mintis man labai patinka, nes skaniai pavalgyt man yra neapsakomas malonumas, tai kam atimt tuos potyrius iš vaiko? Kitą kartą padirbėsiu labiau.

Susidomėjusioms siūlau paskaityti knygą, ten viskas daug geriau ir plačiau išdėstyta. Informacijos bei receptų galite rasti ir čia: http://www.babyledweaning.com/

Komentarų: 21

 1. Skamba visai neblogai. Bet dėl išrankumo maistui ir mėgavimosi juo, manau reikia nepamiršti, kad ir vaikai patys atsineša savo polinkius ir pomėgius. Jei vaikas išrankus – negaliu sutikti, kad tai mamos ar auklėjimo klaida. Tai priklauso toli gražu ne tik nuo auklėjimo. Juk visa mūsų karta buvo maitinta tvarkingai pagal grafiką šaukšteliais, bet daugeliui tai netrukdo dabar mėgautis valgymu 🙂 Tad nesigraužkit, kad “netobulai“ įgyvendinot programą, vaikas ir pats labai daug pasirenka 🙂

 2. Žinot, aš tai manau, kad daugelis dalykų užsieniuose pristatomas kaip didelis stebuklas ir mada, o pas mus tai yra taip savaime suprantama, kad net nepastebim, kad turim. Pvz. eko daržovės – alio, manau, kad pusė Lietuvos turi kaimus, sodus, močiutes, bobutes, tetules, kurios pačios augina,
  ir grūste grūda cukinijas, obuolius ir burokėlius – įrodykit man, kad tai ne ekologiškos daržovės! Naujas stebuklas – slow food. Vėl gi – alio!!! Pas mus yra nauja mada eiti valgyti out, o ne gamintis pusryčius, pietus ir vakarienes namuose – nuo senų senovės mes valgome namuose. Pabandykite savo vyresnio amžiaus artimus ar tolimus giminaičius išsitempti pavakarieniauti į miestą (aišku, kad aš neabsoliutinu, bet bendra tendencija, sutikit, yra) – ką jie atsakys? – juk brangu, ar patys negalime pasigaminti, ar ką ar kaip? Perskaičius šitą “naujieną“, irgi panašiai pagalvojau – na, koks gi čia stebuklas ir naujiena? Vis dar naujiena pas mus yra tyrelės stiklainiukuose, nes kiek jiems čia, Lietuvoj – 15 metų? Man atrodo, kad lietuviškos mamos, kaip tik gana anksti pratina vaikus prie šeimos stalo, na, gal pasmulkina labiau, nei čia patariama, bet čia vienintelis skirtumas, kurį aš matau. Punktas “greitas maistas“ man išvis yra nesuvokiamas – argi mes duodame kūdikiams bulvyčių fri? Juk ne. Tas pats ir su “valgyti turi pats“ – kiek aš susidūriau per savo 7 mamystės metus, tai priklauso nuo mamos pakantumo ir tolerancijos netvarkai ir tik nuo to. Mamos – švaruolės maitina pačios, ir vaikams neleidžia prie maisto net prisiliesti. Mamos, kurios skatina vaiko savarankiškumą, duoda šaukštą į ranką ir leidžia atrasti valgymo džiaugsmą pačiam, aišku, suprasdamos, kad pirmosios šaukšto kelionės į burną yra sudėtingas reikalas ir būtina čia pabūti gide ir padėjėja. Vaizdeliu prie stalo, ant vaiko ir po kėde susirūpinama pavalgius 🙂

 3. Pirma karta isgirdau apie si metoda. Taciau tokiu principu auginu savo 3 vaikus. Jokio kitokio maisto. Visi valgome kartu. Vaikas valgo kiek nori. Tik jokiu uzkandziu pas mus nera. Ir rezultatas tas, kad vaikai valgo viska ka gaminu, po truputi jau patys atsisako vakareliuose greito maisto ir saldintu gazuotu gerimu. Tikiu, kad prie to prisideda pokalbiai su vaikais. Aisku apie tokia seimos maitinimo praktika baisu viesai kalbeti, akmenimis piktos mamos uzmetys 🙂

 4. vaida milne-tyte (autore) · ·

  Inga – labai smagu girdėti apie Jūsų patirtį. Manau ne viena mama intuityviai yra atradusi, kad nebūtinos tos tyrelės ir galima nuo pat pradžių smagiai šeimyniškai visiems valgyti tą patį ir bendrauti prie stalo, tačiau viena mama štai sugalvojo visa tai užrašyt ir knygą išleist 🙂 O galėjot tai būt ir Jūs! Nebijokite kalbėti jokiu būdu, juk taip mes, mamos, dalinamės ir mokomės vienos iš kitų.

 5. vaida milne-tyte (autore) · ·

  Vaida – ačiū už ilgą ir išsamų komentarą. Labai įdomu! Na matot kaip, vienoms mamos naujiena, o kitoms ne 🙂 Sutinku, daug naujovių mamų pasaulyje atsiranda kaip mada, tačiau kiekviena mama juk gali pritaikyti savo šeimoje tai, kas jai tinka ir patinka. Žinoma, nėra šis baby-led weaning joks stebuklų stebuklas, tiesiog paaiškinimas, kad galima į maitinimą maistu žiūrėti ir kitaip. Dauguma mamų pradeda nuo tyrelių – nebūtinai iš indelių, juk jų pasidaryti galima ir pačioms. Kiek žinau dauguma mamų taip ir daro – sutrina daržoves ir maitina šaukštu. Tai šis metodas tiesiog pataria atsisakyti tokio maitinimo ir leisti vaikui pačiam pasirinkti (kaip kad darome mes patys), kiek ir ko jis nori valgyti.
  Dėl ‘greito’ maisto – laimei, Lietuvoje jis dar nėra tiek smarkiai paplitęs, kaip Anglijoje. Nustebtumėt, kiek vaikų čia yra maitinami vien juo! Nebūtinai jis perkamas McDonalduose, žmonės jį perka parduotuvėse, namuose pasišildo mikrobangėse ir valgo bei vaikus taip maitina. Čia kalbama apie mažiau pasiturinčias šeimas, kurios greitą maistą mato kaip pigią išeitį, tačiau čia jau atskira tema. Štai kaip atsirado toks punktas, džiugu, kad Lietuvoje jis nereikalingas 🙂

 6. Ačiū, man kaip tik laiku šis įrašas – artėja 6 mėn. sukaktis ir idėjiškai labai priimtina ši mada. Tiesą sakant, su pirmu vaiku man neužteko tos motiniškos intuicijos ir kasdien tryniau visokias tyreles, nors vaikas iki 12 mėn, nieko į burną neėmė, išskyrus mamos pieną. Bet nenorėjau pasiduoti ir pasirodyti nerūpestinga. O paskui atėjo laikas, vaikas ranka parodė į jamon’ą ir alyvuoges ir ėmė valgyti.
  Kita vertus, išankstinių nuostatų patirtis privertė atsisakyti – buvau nusiteikusi nesiūlyti mėsos iki 2-3 metų, o jis kaip tik nuo jos ir panoro pradėti kulinarines keliones.
  Dar man labai patiko ir visiems transliuoju dr. Austėjos Landsbergienės paskaitos metu pasakytą frazę: “Nepažįstu padorios šeimos, kurioje vaikai būtų mirę nuo bado“. Tai irgi įkvepia nebelakstyti iš paskos su šaukštu.

 7. vaida milne-tyte · ·

  Labai geras dr. Landsbergienės pasakymas! O mes vis norim prigrūst tuos vaikus, kad tik nenuleiptų 🙂

 8. Lina atrado, bet as pasidalinsiu:
  http://www.prieraisiojitevyste.lt/node/692
  Ketvirtadienis, sausio 31 d.
  11 val. Mamų klubas: diskusija apie naujovišką kūdikių primaitinimą (“baby led weaning“)

 9. vaida milne-tyte · ·

  Na štai – prašau 🙂

 10. […] privalumus ir negaliu atsidžiaugti. Labai praverčia įgyvendinant Miesto mamos Vaidos aprašytą baby-led weaning metodą. O taip pat ruošiantis savarankiškam valgymui darželyje ar geriant pačiam iš puodelio. […]

 11. Margarita · ·

  Aciu uz issakytas mintis, pastabas. Mano mazajai 7.5men. 6 savaites trinu ivairias kosytes. Trinu ir ..pilu lauk. Daug ka isbandziau. Tad galvoju pabandyti si metoda..

 12. Man atrodo, visame kame reikia išlaikyti sveiką protą. Gal natūralu sutrinti maistą žmogui, kuris neturi dantų? Manau, ir akmens amžiuj mamos taip vienokiais ar kitokiais būdais darė… Be to, aš esu įpratusi maisto neišmetinėti, tai man atrodo paikas toks maisto mozojimas, terliojimas… 🙂

 13. Vienoj laidoj apie toli nuo civilizacijos gyvenančias gentis mačiau tokį vaizdą – mama pusės metų kūdikiui pati sukramto maistą ir maitina jį iš savo burnos, kaip kokį paukščiuką. Nepakiša jam kulšies į rankas 🙂 Išdygę krūminiai dantys yra ženklas, kad vaikas pilnai pasiruošęs suaugusiųjų maistui. Tai atsitinka antrais gyvenimo metais.
  Iki tol gal ir nebūtina viską plakti iki tyrelės, bet smulkinti – taip. Pirma – nekramtytas maistas nesuvirškinamas ir neįsisavinamas. Antra – yra net mirtinų užspringimo maistu atvejų ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų.

 14. Labai fainas straipsnis ir, kad Lietuviskai parasytas 🙂 As savo dukrele, sia savaite bus metukai, nuo 6 menesiu maitinu absoliuciai tik Baby Led Weaning budu, kuris man nuostabus. Mazyle jau pati su saukstu jogurta valgo, meteliu neturedama. Niekada specialiai neviriau jai maisto, valgo viska, ka ir as, o ir as pradejau daug sveikiau maitintis, nes i nieka nebededu druskos ir stengiuosi viska svieziai gaminti, kad mazoji sveika augtu.

 15. Labai saunus straipsnis! Mums irgi jau 6 mėnesiai ir pradedam baby led weaning ir niekas mūsų nesupranta Lietuvoj (kalbu apie savo mama ir kt giminaicius). Bet aš sakiau ir sakysiu, kad kiekviena mama mes žinom, kas mūsų vaikams yra geriausia.

 16. […] suprantu, savo dukrą žindote ir primaitinate baby-led būdu. O kaip atrodo vietinių kūdikių maistas? Ar dukters maistas primena jūsų pačios […]

 17. Na maniškis vaikas pastebėjau ir nelabai noriai valgo tas įvairias tyreles, nors vyras pasirūpino, kad trintuvas vitamix namie būtų kokybiškas vos ne šiam reikalui… O į iš parduotuvės pirktas tyreles visai nežiūri ir nenori. Gal ir tiesa, kad reikėtų leisti vaikams patiems rinktis ir maitinti šiuo būdu.

 18. ..turiu 2 berniukus pirmaji maitinau tradiciskaiiIr kai 2 vaikus auginanti angle drauge pasiule baby led weaning as pasibaisejau- tai kai,leisti zaisti su maistu?…o antraji jau pati primaitinau pagal BLW,perskaiciau Gill knyga pasiskolinusi – visom keturiom uz: vaiko koordinacija,pasitukejimas savimi Ir pasaulio pazinimas,jokiu tyreliu tryinimo Ir maziau vargo mamai 🙂 dabar pypliui 20 men Ir jis daug ivairesni maista renkasi nei kosem farsiruotas vyresnelis.

 19. Meskiukas · ·

  :))) nepamirskim pamineti, kad siuo BLW budu nera atlikti tiek tyrimu, kiek su tradiciniu, todel neaisku, ar jis jau toks labai puikus. 🙂
  Man juokinga, jei jau tradicinis budas, tai aisku bus koses iki gyvenimo pabaigos. Juk ne!? Paprastas soft finger food ivedamas nuo 7 men iki 9 men, harder finger food nuo 9 men. O tai kuo jau cia skiriasi nuo BLW? Esme visko ta pati, tik tradiciniam duodi koses nuo 6 men (ta pirma menesi vaikas daznai ir nevalgo tos koses daug), o paskui jau normaliau maitintis pradeda, o BLW palauki kol uzsinores,pvz viena men iki kol sueis 7 men ir tada valgo ka ir “duodi tradiciniu budu“ :)))
  ir pabaigai…. zinoma, jei jau maitinau “kazkokiu nauju ir madingu budu“,tai tas vaikas butinai del to toks neisrankus ir viska valgo. O va anas, kur koses kabino, tai nieko nevalgo ir labai ispaikes… Ar tai reiskia, kad mes visi “auginti ant kosiu“ esam labai isrankus maistui ir ne viska megstam (nes nu taip galima suprast is komentaru)? :)))

 20. Na manau vertas dėmesio toks kūdikio maitinimas reikės ir mums kažką panašaus pabandyti. 🙂

 21. halvyta · ·

  Mano asmeninės patirties paradoksas, jog pirmasis vaikas pradžioje mėgo visą maistą, nuo trijų metų atsisakė banano, po truputį ėmė nemėgti vis daugiau produktų, ką mažas mielai valgė. Dabar jam beveik 14 ir nekantriai laukiu “vilko apetito“ fazės, kai nebebus toks išrankus maistui dėl to, kad bus amžinai alkanas paauglys 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: